Başlangıç > Sağlık Ürünleri > Zayıflama İçin İlaç içerken nelere dikkat etmek gerekir?

Zayıflama İçin İlaç içerken nelere dikkat etmek gerekir?

İlaç içerken nelere dikkat etmek gerekir?
Komşuya, eşe, dosta iyi gelen ilaç sizi hastanelik edebilir. İlaç içerken dikkat etmeniz gerekenler Pudra.com’da…
Doğru kullanıldığında mucize yaratabilen ilaçların, bazen de sağlığı tehlikeye atabileceğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu İbrişim, ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle açıklıyor…

İlacınızı doktorunuz önermeli

•Doktor tavsiyesi olmadan, eş, dost, komşu önerisi ile alınan ilaçlar bazen ciddi sıkıntılara neden olabilir.
•Bu bir deneme yanılma yöntemidir ve bazen aynı sandığınız sağlık problemi size ilaç önerisinde bulunan kişininkinden çok farklı olabilir. Aldığınız ilaç kesinlikle almamanız gereken bir içeriğe sahip olabilir ve bunun sonucunda da önemli sorunlar ortaya çıkabilir.
•Önerilen ilaç uygun gibi görünse de sizin kullanmakta olduğunuz başka ilaçlarla etkileşimi olabilir ve bir arada kullanılmaması gerekebilir.
•Kişiye ve hastalığına özel doz ve kullanım süreleri önemlidir.
•Erken teşhisin çok önem kazandığı günümüzde doktor tarafından görülmeden yapılan geçiştirici tedaviler sorunların daha da büyümesine ve çözülmesinin zorlaşmasına yol açabilir.

Doktor önerisi ile alınan ilaçların doğru şekilde alınması, hem daha etkili olmalarını hem de yan etkilerinin en aza indirilmesini sağlar. İlacın aç veya tokken alınması, başka ilaçlarla birlikte kullanımı, tedavi süresince önerilen beslenme biçimi ve kullanım süresi doktorun tavsiyesine göre düzenlenmelidir.

İlaç alırken sindirim sistemi sorunlarına dikkat!
İlaçların çoğunun (özellikle kan sulandırıcılar, romatizma ilaçları ve bazı antibiyotikler) mide, bağırsak ve yemek borusu üzerinde olumsuz etkileri vardır. En çok görülen sorunlar, bu bölgelerde oluşan ülserler, bu ülserlere bağlı ağrı, yanma ve kanamalardır. Geçmişte mide bağırsak sistemi kanamaları ya da gastrit-ülser-reflü öyküsü olan kişilerin ilaç kullanımlarında daha fazla dikkatli olması gerekir. Hastanın öykü ve değerlendirilmesine göre; hekim tarafından sindirim sistemine yan etkileri daha az olan ilaçların seçimi bazen de beraberinde mide koruyucu ilaçların verilmesi planlanabilir.

İlaçları dik pozisyonda oturarak ve bol suyla alın
İlaçların sindirim sistemine direkt ve kan yolu ile olumsuz etkilerinin yanı sıra özellikle büyük tabletlerin yemek borusunda takılarak tahriş oluşturması ve buna bağlı olarak şiddetli göğüs ağısı-yanması ve yutma güçlüğü görülmesi sık karşılaşılan durumlardır. Bu bulgularla gelen hastalarda endoskopik incelemelerde yemek borusunda ülserler görülmesi çok tipiktir. Bunu en aza indirmek için ilaçların mutlaka dik ve oturur pozisyonda, bol su ile alınması, ilacın ardından en az 10 dakika yatar pozisyona geçilmemesi özellikle önemlidir. İlaçları su ile almak en doğrusudur. Çay ve kahve yan etkileri artırabilir ve emilim üzerine olumsuz etkilidir. İlaçların süt ile alınması da bazı ilaçların emilimini azaltması yönünden önerilmez.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: